Elfové Terryho Pratchetta

Přestože jsou Tolkienovi elfové v současné době zřejmě nejznámější, nejsou v soudobé fantasy literatuře jediní.
Objevují se rovněž například i ve známém díle Terryho Pratchetta - Discworld (Zeměplocha).

Elfové Terryho Pratchetta náleží spíše mezi temné elfy, neboť v jeho podání se jedná o nelidské odporné zrůdy. Jeho pojetí tak ostře kontrastuje s elfy, jak je ve svých dílech popisoval Tolkien. Prachettovi elfovové také nepocházejí ze Země (v tomto případě tedy Zeměplochy), nýbrž pocházejí z vesmíru.

Přestože Prachettovým elfům schází schopnost rozmnožovat se ve svém vlastním druhu, jsou schopni rozmnožovat se s lidmi. Tito potomci pak mají jak elfí vlastnosti - hubená postava, špičaté uši, snadné spálení se na slunci, tak i lidské - například projevovat city.
Protože ale samotní elfové nemají fantazii ani emoce unášejí často hudebníky a umělce, popř. kradou lidské děti aby si měli s čím hrát. Zároveň však elfové mají také často silný hypnostický účinek (který ovšem nepůsobí na trolly a trpaslíky).
Tito elfové mají modrozelenou krev, a jsou velmi citliví na železo (v přítomnosti železa jsou dezorientovaní). Rovněž mají zajímavou schopnost detekovat magnetické pole a na krátkou vzdálenost rovněž číst myšlenky jiných.